In de gemeente Molenlanden zijn via de raad beleidsstukken over allerlei onderwerpen vastgesteld. De raad heeft hiervoor kaders meegegeven. Met deze beleidsstukken kan het college aan de slag om uitvoering te geven aan het beleid. Hierdoor komt niet elk nieuw besluit langs de raad ter goedkeuring. De raad controleert uiteraard wel het college en als het college iets wil wat niet binnen het beleid valt dan moet dit alsnog langs de raad. De raad geeft dan een bindend advies.
Er zijn afspraken gemaakt, die de gemeenteraad heeft goedgekeurd. Het college kan dan aan het werk binnen deze afspraken. De raad controleert het college of zij zich houden aan de afspraken en als het college iets wil wat niet valt binnen de gemaakte afspraken dan komt dat naar de raad. De raad kan dan “ja” of “nee” zeggen.
Waarom het advies m.b.t. tot tijdelijk plaatsen van AZC’s laten bij het college als je weet dat dit een grote maatschappelijke impact heeft?
Binnen de hierboven genoemde beleidsstukken zijn uitzonderingen opgenomen. Dat houdt in dat het beleid uitgevoerd kan worden, maar betreft het iets waar een apart beleid voor is opgesteld, dan dient het college zich te houden aan dat beleid. B.v. het verstrekken van tijdelijke vergunningen hoeft niet langs de raad. Het college beslist hier zelf over. Echter b.v. bij het plaatsen van Tiny houses, kan dat niet zomaar door het college worden gedaan, omdat we daar door de raad goedgekeurde aparte afspraken over hebben opgesteld. (menukaart plaatsing tiny houses)
We hebben met elkaar afspraken gemaakt. Het college voert de werkzaamheden en beslissingen uit binnen deze afspraken. Gelden voor sommige onderwerpen aparte afspraken dan gaan die voor.
Er is op dit moment beleid m.b.t. tot plaatsing van een AZC. Echter, de ervaring heeft geleerd dat dit niet goed is doorlopen en onderbouwd is. Kortom dit beleid dient herzien te worden. Over een maand gaat de raad hierover in gesprek met het college. Er zullen nieuwe kaders en voorwaarden worden opgesteld.
Als Doe mee! hebben we al een aantal ideeën die we terug willen zien komen in de voorwaarden;
- Ga in gesprek met de directe omgeving (participatie)
- Laat het aantal plekken afhangen van de grootte van het dorp (of ene stad) waar het AZC geplaatst wordt. Dit moet in verhouding zijn.
- Laat het aantal plekken afhangen van aparte doelgroepen, b.v. meer plekken als het gezinnen betreft en minder als het alleenstaande jongeren zijn.
Participatie staat met stip op 1
Daarnaast zijn er in het land diverse goede voorbeelden te vinden en uiteraard is ook er ambtelijk ondersteuning, m.b.t. b.v. wet en regelgeving ter beschikking.
Tot de tijd dat er nog geen nieuw beleid is, zal nergens in Molenlanden een AZC komen.
We hebben afspraken gemaakt over de voorwaarden wanneer er ergens in Molenlanden een AZC geplaatst is. Die afspraken zijn voor alle partijen niet goed genoeg. We gaan binnenkort nieuwe voorwaarden opstellen. Tot die tijd kan er nergens en AZC worden geplaatst.
In Molenlanden geen AZC erbij zolang er geen nieuwe afspraken gemaakt zijn.
Doe mee! ondersteunt dus van harte dat er goede voorwaarden worden gesteld. Dat willen trouwens alle politieke partijen in Molenlanden.
Wat wil Doe mee! wel
Nadat de raad de kaders en voorwaarden heeft vastgesteld kan het college uitvoering gaan geven aan dat beleid. Dit voorkomt dat we bij elke nieuwe locatie dit besproken dient te worden in de raad.
Dit geeft duidelijkheid aan de inwoners. Als raad controleren we het college of zij zich houden aan de gemaakte beleidsvoorstellen. Kortom, we geven niet zomaar een blanco check aan het college. Het betreft wel het afgeven van een tijdelijke vergunning, maar hiervoor geldt het apart afgesproken beleid. Deze voorwaarden die gelden geven duidelijkheid aan onze inwoners.
We gaan afspraken maken over de voorwaarden m.b.t plaatsing van een AZC. Als dat is vastgesteld, gelden deze afspraken en valt het niet meer zomaar onder het afgeven van tijdelijke vergunningen.
Wat wil Doe mee! niet.
Alle nieuwe locaties voor AZC’s, die worden voorgesteld door het college en waarbij het college zich gehouden heeft aan het vastgestelde beleid, voor advies voorleggen aan de raad. Dit gaat verkeerde verwachtingen scheppen. Inwoners kunnen dan denken dat er nog wat gewijzigd kan worden. Echter als het binnen het beleid valt, dat we hebben afgesproken, kan de raad dit alleen maar goedkeuren. Door dit te willen bespreken schept het heel veel onduidelijkheid en valse verwachtingen.
We maken met elkaar afspraken en het college gaat dit uitvoeren. Doe mee! wil geen advies geven over afspraken die we al hebben gemaakt.
Ten slotte
Er zijn nog andere routes voor zowel het college als de raad.
- Het college stel een nieuwe locatie voor, waarbij ze zich niet helemaal kunnen houden aan het beleid.In dat geval dient er advies te worden gevraagd aan de raad.
- Het kan zijn dat het college een nieuwe locatie heeft, waarbij ze het proces goed heeft doorlopen volgens het geldende beleid. Echter, de raad vindt het niet zo’n goed idee. Dan kan de raad via een raadsinstrument het college oproepen om dit niet te doen.
Als het niet goed gaat kunnen we altijd nog ingrijpen
Anders gezegd:
- Wil het college iets wat niet volgens de afspraken is verlopen, dan moet aan de raad gevraagd te worden of zij het ermee eens is
- Vindt de raad het geen goed idee, maar heeft het college zich wel gehouden aan de afspraken, kan de raad het college oproepen dit niet te doen.